Adwokat Paulina Kozłowska wzięła udział w seminarium, organizowanym w ramach projektu RELEASE (Reducing the Excessive Usage of Pre-trial Detention via Harmonisation & Support to Alternatives) na Wydziale Prawa i Administracji UAM w Poznaniu.
Seminarium odbyło się 21 maja 2024 r. Było to kolejne wydarzenie w ramach unijnego projektu, podczas którego Pani Mecenas mogła wymienić doświadczenia zawodowe jako obrońca z sędziami, prokuratorami i adwokatami, tym razem w wymiarze międzynarodowym.
Projekt finansowany jest przez Komisję Europejską, a jego celem jest analiza kwestii stosowania tymczasowego aresztowania w krajach Unii Europejskiej oraz wymiana dobrych praktyk w zakresie stosowania alternatywnych do tymczasowego aresztowania środków. W Poznaniu spotkali się przedstawiciele zawodów prawniczych i instytucji zaangażowanych w realizację projektu z Polski, Grecji, Bułgarii, Chorwacji i Słowacji. Spotkanie miało charakter praktyczno-warsztatowy.
Podczas rozmów w grupach, uczestnicy dyskutowali o dobrych i złych praktykach związanych ze stosowaniem środków zapobiegawczych, o planowanych lub wdrożonych zmianach legislacyjnych oraz o poszanowaniu praw człowieka wynikających z EKPC w toku rozpoznawania wniosków o zastosowanie tych środków. Ogólne spostrzeżenia co do organizacji pracy organów ścigania i sądownictwa w poszczególnych krajach były zbieżne, jednak rozmowy pozwoliły ustalić, że praktyka rozpoznawania spraw karnych bywa różna. Problemy, z którymi niekiedy zmagają się krajowe instytucje lub które napotykają obrońcy w Polsce są nieznane w innej części Europy (zwłaszcza w Grecji).
Organizatorom należą się gratulacje za podjęcie debaty o realnych problemach pojawiających się w obszarze prawa oraz postępowania karnego i zaproszenie do niej przede wszystkim praktyków.
Klikając „Akceptuję cookies”, zgadzasz się na przechowywanie plików cookie na swoim urządzeniu w celu usprawnienia nawigacji w witrynie, analizy korzystania z witryny i pomocy w naszych działaniach marketingowych.