Aneta Fornalik, adwokat, MPA
Tak zarysowany problem ujawnia się w wielu sprawach administracyjnych i jest różnie rozstrzygany przez organy i sądy administracyjne. Odnosi się przy tym do wielu dziedzin materialnego prawa administracyjnego.
W ostatnich tygodniach w skali kraju pojawia się szereg orzeczeń samorządowych kolegiów odwoławczych, które rozstrzygają w przedmiocie wadliwości decyzji rejestrujących pojazdy marki Belarus. Postępowania zostały wszczęte z urzędu, jednakże jako skutek złożenia sprzeciwu przez prokuratora.
Jakie rozstrzygnięcia wydają SKO? W tożsamych stanach faktycznych i prawnych zapadają zarówno orzeczenia stwierdzające nieważność decyzji rejestrującej pojazd, jak i te, w których uznano, że podstaw do stwierdzenia nieważności decyzji nie ma.
W wybranych sprawach wypowiedziały się już sądy administracyjne. Kluczowe znaczenie mogą mieć wyroki NSA wydane 4.12.2024 r. W jednej z takich spraw (sygn. akt: II GSK 1606/23) NSA wskazał, że o rażącym naruszeniu prawa w kontekście art. 156 § 1 pkt 2 k.p.a. można mówić jedynie wtedy, gdy decyzja administracyjna jest nie do pogodzenia z zasadą praworządności i zaufania obywatela do działań organu, a jej wadliwość ma większą wagę niż stabilność ostatecznej decyzji administracyjnej.
Ilość prowadzonych z urzędu administracyjnych postępowań nadzwyczajnych budzi uzasadnione wątpliwości co do właściwego wyważania wartości chronionych przez prawo.
Każda sprawa wymaga oczywiście wnikliwego i odrębnego zbadania, ale odwołanie się do zasad postępowania administracyjnego powinno mieć charakter uniwersalny.
Skonsultuj swoją sprawę:
Klikając „Akceptuję cookies”, zgadzasz się na przechowywanie plików cookie na swoim urządzeniu w celu usprawnienia nawigacji w witrynie, analizy korzystania z witryny i pomocy w naszych działaniach marketingowych.