W najnowszym newsletterze serwisu: IUS.FOCUS-PRAWO ADMINISTRACYJNE ukazał się komentarz autorstwa r.pr. Agaty Wencel-Sochy, dotyczący konsekwencji braku uzasadnienia uchwały o wotum zaufania dla organów wykonawczych samorządu terytorialnego.
W tekście szczegółowo omawiany jest wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 13 lipca 2023 r. (III OSK 422/22), który jednoznacznie stwierdził, że brak uzasadnienia uchwały o nieudzieleniu wotum zaufania nie może stanowić podstawy do jej unieważnienia. Autorka komentarza analizuje konsekwencje tego rozstrzygnięcia dla praktyki samorządowej oraz wskazuje na kluczowe aspekty kontroli sądowoadministracyjnej w tego typu sprawach.
Temat ten ma ogromne znaczenie dla funkcjonowania samorządów, ponieważ instytucja wotum zaufania stanowi jedno z najważniejszych narzędzi nadzoru rady nad organem wykonawczym. W praktyce jednak, jak pokazuje orzecznictwo, procedura ta może być wykorzystywana jako element gry politycznej. Zrozumienie granic kontroli sądowej nad uchwałami o wotum zaufania jest kluczowe zarówno dla przedstawicieli samorządów, jak i prawników zajmujących się prawem administracyjnym.
Klikając „Akceptuję cookies”, zgadzasz się na przechowywanie plików cookie na swoim urządzeniu w celu usprawnienia nawigacji w witrynie, analizy korzystania z witryny i pomocy w naszych działaniach marketingowych.