Dziennik Gazeta Prawna w swoim dodatku „Samorząd i Administracja” (nr 143) z dnia 26 lipca 2023 r. opublikował poradnik „Dostęp do danych publicznych. Sprawdź, w jakim kierunku podąża orzecznictwo” autorstwa adwokata Krzysztofa Topolewskiego, adwokat Anety Fornalik, radcy prawnego Aleksandry Urbanowskiej-Bohun, radcy prawnego Jacka Krystka, radcy prawnego Agaty Wencel-Sochy i radcy prawnego Angeliki Borowiak.
W poradniku zostały poruszone następujące kwestie:
Jaki dokument stanowi informację publiczną, a jaki nie.
Anonimizacja i przetworzenie.
Kiedy mamy do czynienia z nadużyciem prawa do informacji publicznej.
Inne przepisy regulujące dostęp do informacji publicznej.
Dalsze wykorzystanie.
U.d.i.p obowiązuje już ponad 21 lat. Jej stosowanie w praktyce jest jednak ściśle związane ze stanowiskami wyrażanymi w orzecznictwie sądów administracyjnych. Można zatem powiedzieć, że prawo dostępu do danych publicznych jest prawem kazuistycznym. Ciągle bowiem jest wiele sporów sądowych, które wynikają ze skarg na decyzje o odmowie udostępnienia informacji publicznej i na bezczynność organów w udostępnianiu tych informacji. Pojawiające się podczas stosowania przepisów o dostępie do danych publicznych wciąż nowe praktyczne problemy czynią ten temat ciągle aktualnym.
Link do poradnika on-line dla prenumeratorów: https://edgp.gazetaprawna.pl/e-wydanie/59095,26-lipca-2023/76499,Samorzad-i-Administracja-wydanie-specjalne/867291,Dostep-do-danych-publicznych.-Sprawdz-w-jakim-kierunku-podaza-orzecznictwo.html
Zachęcamy również do pobrania e-booka autorstwa naszych prawników: „5 ważnych problemów udostępniania danych publicznych” z wprowadzeniem Premiera Jerzego Buzka.
LINK DO POBRANIA E-BOOKA: https://sowislo.com.pl/nasze-projekty/e-book/e-book-2/
Publikacja dotyczy 5 ważnych problemów udostępniania danych publicznych:
1. Jaki dokument stanowi informację publiczną a jaki nie – przykłady z orzecznictwa.
2. Anonimizacja a przetworzenie informacji publicznej.
3. Nadużycie prawa do informacji publicznej.
4. Ustawa o dostępie do informacji publicznej a przepisy odrębne.
5. Ustawa o otwartych danych i ponownym wykorzystywaniu informacji sektora publicznego a ustawa o dostępie do informacji publicznej – kilka uwag o idei przepisów.
Klikając „Akceptuję cookies”, zgadzasz się na przechowywanie plików cookie na swoim urządzeniu w celu usprawnienia nawigacji w witrynie, analizy korzystania z witryny i pomocy w naszych działaniach marketingowych.