Od maja do września 2020 roku odbywa się Europejski Kongres Gospodarczy – największe spotkanie gospodarcze Europy Centralnej. W tym roku – z racji epidemii koronawirusa – część jego wydarzeń odbywa się online.
W imieniu Kancelarii w Kongresie w dniach 18-20 oraz 25 i 27 maja 2020 r. uczestniczyły przedstawicielki specjalizujące się w swojej codziennej praktyce m. in. w prawie samorządowym: radca prawny Aleksandra Urbanowska-Bohun oraz adwokat Aneta Fornalik. W Kancelarii odpowiadają za obsługę Klientów z sektora jednostek finansów publicznych, w tym przede wszystkim jednostek samorządu terytorialnego.
Tegoroczny Kongres był okazją do wysłuchania opinii wielu ekspertów zastanawiających się, jak epidemia koronawirusa wpłynie na funkcjonowanie rozmaitych branż gospodarki, ale też na samorządy, które w rozwoju gospodarczym odgrywają niebagatelną rolę, a przez wszystkich panelistów Kongresu nazywane były kluczowym inwestorem. Kwestie te były omawiane w dniach 18-20 maja 2020 r., m. in. z udziałem marszałka Województwa Śląskiego Jakuba Chełstowskiego, prezydenta Katowic Marcina Krupy, prezydent Łodzi Hanny Zdanowskiej oraz przedstawicieli Związku Miast Polskich, przedstawicieli administracji rządowej w osobie m. in. wicepremier i minister rozwoju Jadwigi Emilewicz oraz minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzaty Jarosińskiej-Jedynak oraz kluczowej dla funkcjonowania samorządu w obecnym czasie przedstawicieli branży budowlanej w osobach członka zarządu Strabag S.A. Wojciecha Trojanowskiego oraz wiceprezesa zarządu Budimex S.A. Artura Popko. O roli Unii Europejskiej w walce z kryzysem po pandemii mówił m. in. były premier i przewodniczący Parlamentu Europejskiego, a obecny europoseł – prof. Jerzy Buzek.
W dniu 27 maja 2020 r. przypadała 30. rocznica pierwszych w pełni wolnych wyborów po 1989 r., tj. wyborów do rad gmin. Na Kongresie świętowano w ten sposób 30 lat samorządu terytorialnego w Polsce, co było okazją do wielu wspomnień, podsumowań i refleksji. Podzielili się nimi m. in. były Prezydent Ostrowa Wlkp., a obecnie sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Andrzej Dera, Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz, Marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski oraz sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej Waldemar Buda.
W ramach debat i paneli odbywających się w tym dniu o perspektywach i problemach czekających samorząd w obliczu kryzysu gospodarczego, o sposobach wyjścia z niego, a także o możliwościach inwestycyjnych samorządu w tych zmienionych okolicznościach, w tym szansach projektów PPP dyskutowała m. in. Prezydent Ostrowa Wlkp. Beata Klimek, Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek, starosta żywiecki Andrzej Kalata oraz skarbnik Miasta Gdańska Izabela Kuś.
Prowadzone dyskusje uświadamiają jak wielką rolę w życiu gospodarczym odgrywa samorząd, który jest jednym z największych inwestorów i którego inwestycje znacząco napędzają gospodarkę. Wnioski z dyskusji pokazały jak istotna jest reforma finansów samorządowych oraz możliwość rekompensowania samorządom start poniesionych z tytułu zmniejszonych wpływów z podatków dochodowych, lokalnych oraz innych instrumentów, jakie samorządy przygotowały dla przedsiębiorców w ramach lokalnych tarcz antykryzysowych. Tym samym udział w Kongresie jak zwykle jest okazją do poszerzenia wiedzy niezbędnej do skutecznej obsługi naszych Klientów.
Dziękujemy więc wszystkim Uczestnikom za niezwykle inspirujące wystąpienia.
Klikając „Akceptuję cookies”, zgadzasz się na przechowywanie plików cookie na swoim urządzeniu w celu usprawnienia nawigacji w witrynie, analizy korzystania z witryny i pomocy w naszych działaniach marketingowych.