Marta Król, radca prawny
Ustawa o ochronie sygnalistów z 14.06.2024 r. (dalej jako „ustawa”) wejdzie w życie już 25.09.2024 r. Zostało zatem niewiele czasu na wdrożenie procedury dokonywania zgłoszeń wewnętrznych naruszeń prawa i podejmowania działań następczych (dalej jako „procedura”). Podmioty, które będą zobowiązane do wdrożenia procedury, muszą ją podać do wiadomości osób wykonujących pracę zarobkową na ich rzecz, najpóźniej w 17.09.2024 r. tak, aby od momentu wejścia w życie przepisów zaczęła w podmiocie obowiązywać.
Definicja sygnalisty jest szeroka. Zgodnie z art. 4 ustawy, sygnalistą jest osoba fizyczna, która zgłasza lub ujawnia publicznie informację o naruszeniu prawa uzyskaną w kontekście związanym z pracą, w tym: pracownik; pracownik tymczasowy; osoba świadcząca pracę na innej podstawie niż stosunek pracy, w tym na podstawie umowy cywilnoprawnej; przedsiębiorca; prokurent; akcjonariusz lub wspólnik; członek organu osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nieposiadającej osobowości prawnej; osoba świadcząca pracę pod nadzorem i kierownictwem wykonawcy, podwykonawcy lub dostawcy; stażysta; wolontariusz; praktykant; funkcjonariusz w rozumieniu ustaw szczególnych oraz żołnierz.
Niemniej ustawa o ochronie sygnalistów znajdzie zastosowanie również do osoby fizycznej, o która mowa powyżej, w przypadku zgłoszenia lub ujawnienia publicznego informacji o naruszeniu prawa uzyskanej w kontekście związanym z pracą przed nawiązaniem stosunku pracy lub innego stosunku prawnego stanowiącego podstawę świadczenia pracy lub usług lub pełnienia funkcji w podmiocie prawnym lub na rzecz tego podmiotu, lub pełnienia służby w podmiocie prawnym lub już po ich ustaniu.
Istotne znaczenie ma tutaj kontekst związany z pracą. Definicja jest niejednoznaczna. W dużym uproszczeniu chodzi jednak o to, by sygnalista o naruszeniu prawa dowiedział się albo w procesie rekrutacji, w czasie trwania zatrudnienia lub po jego zakończeniu, niezależnie od podstawy zatrudnienia.
Wprowadzenie procedury polegać będzie na trzech zasadniczych krokach:
Procedura będzie mogła zostać wprowadzona nawet gdy podmiot nie dojdzie do porozumienia co do jej treści ze związkami zawodowymi czy przedstawicielami pracowników.
Obligatoryjne elementy procedury
Ustawa o ochronie sygnalistów przewiduje również obligatoryjne elementy procedury. Powinna ona w szczególności określać:
Upoważnienie
W podmiocie można upoważnić konkretną osobę do przyjmowania zgłoszeń wewnętrznych lub ustanowić odrębną komórkę organizacyjną, która będzie zajmować się zgłoszeniami. W przypadku komórki organizacyjnej każda z osób w niej pracujących winna mieć osobne upoważnienie. W przypadku dalszych czynności podejmowanych w związku ze zgłoszeniem tzw. działań następczych są dwie możliwości:
Rejestr zgłoszeń
Podmiot nadto, będzie miał obowiązek prowadzić rejestr zgłoszeń wewnętrznych, w którym należy zawrzeć takie informacje jak: numer zgłoszenia; przedmiot naruszenia prawa; dane osobowe sygnalisty oraz osoby, której dotyczy zgłoszenie, niezbędne do identyfikacji tych osób; adres do kontaktu sygnalisty; data dokonania zgłoszenia; informacja o podjętych działaniach następczych; data zakończenia sprawy.
Skorzystaj z gotowej procedury ochrony sygnalistów!
Podmioty, które obejmie obowiązek wdrożenia procedury będą musiały zmierzyć się nie tylko z jej wprowadzeniem, ale również po wejściu w życie przepisów, z procedowaniem otrzymywanych zgłoszeń. Warto w procedurze możliwie szczegółowo opisać poszczególne działania, jakie będą podejmowane po otrzymaniu zgłoszenia, co ułatwi procedowanie zgłoszenia. Nowe przepisy z pewnością nastręczać będą wiele trudności interpretacyjnych w kontekście poszczególnych działań i przypadków zgłoszeń.
Klikając „Akceptuję cookies”, zgadzasz się na przechowywanie plików cookie na swoim urządzeniu w celu usprawnienia nawigacji w witrynie, analizy korzystania z witryny i pomocy w naszych działaniach marketingowych.