„Dziennik Gazeta Prawna” w swoim dodatku „Samorząd i Administracja” (nr 81) z dnia 26 kwietnia 2023 roku opublikował artykuł adwokat Anety Fornalik i radcy prawnego Aleksandry Urbanowskiej-Bohun pt. „Ustawa wiatrakowa to przywileje dla mieszkańców bez narzędzi do ich egzekwowania”.
Artykuł dotyczy nowelizacji ustawy wiatrakowej oraz kilku istotnych zmian, jakie będą dotyczyć gmin w tym zakresie.
Znowelizowana ustawa o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych zawiera także ciekawe rozwiązanie, na podstawie którego mieszkańcy gminy, w której ma powstać inwestycja, mogą stać się prosumentami wirtualnymi energii odnawialnej. Szereg obowiązków w procedurze zawarcia umowy pomiędzy inwestorem a mieszkańcami spoczywa na samej gminie.
Rozwiązanie to jako jedyne spośród przepisów ustawy nowelizującej (ustawa z dnia 9 marca 2023 r. o zmianie ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych oraz niektórych innych ustaw, Dz.U. z 2023 r., poz. 553). Nowe rozwiązanie przewidziano w art. 6g ustawy wiatrakowej w zmienionym brzmieniu. Z ust. 1 tego przepisu wynika, że inwestor realizujący inwestycję polegającą na budowie elektrowni wiatrowej przeznacza co najmniej 10% mocy zainstalowanej elektrowni wiatrowej stanowiącej przedmiot tej inwestycji do objęcia przez mieszkańców gminy – na okres 15 lat od dnia wytworzenia w elektrowni wiatrowej po raz pierwszy energii elektrycznej i jej wprowadzenia do sieci dystrybucyjnej elektroenergetycznej – w celu uzyskania przez nich statusu prosumenta wirtualnego energii odnawialnej w rozumieniu art. 2 pkt 27b ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii.
Klikając „Akceptuję cookies”, zgadzasz się na przechowywanie plików cookie na swoim urządzeniu w celu usprawnienia nawigacji w witrynie, analizy korzystania z witryny i pomocy w naszych działaniach marketingowych.