„Dziennik Gazeta Prawna” w swoim dodatku „Samorząd i Administracja” (nr 128) z dnia 5 lipca 2023 roku opublikował artykuł adwokat Anety Fornalik i radcy prawnego Marcina Rożynka pt. „Ugody sądowe: kiedy jednostka samorządu terytorialnego może je zawierać i o czym powinna pamiętać, aby nie naruszyć przepisów”.
W artykule nasi prawnicy odnieśli się m. in. do tego, że: „W praktyce niestety do ugód sądowych z udziałem jednostek samorządu terytorialnego nie dochodzi często. To efekt m. in. dużej ostrożności ze strony urzędników. Często słyszy się z ich ust, że lepszy od ugody i tak jest wyrok – bo pozwala uniknąć ewentualnego tłumaczenia się z zarzutów naruszenia dyscypliny finansów publicznych. Realizacja wyroku to wszak wykonanie zobowiązania wynikającego z dokumentu. Natomiast zawarcie ugody, związane np. z odstąpieniem od części żądań gminy, należy uzasadnić. Nie taki jednak diabeł straszny. Analiza przepisów wskazuje, że przestrzeganie wielu wskazanych w przepisach formalności i spełnienie określonych przesłanek pozwala na zawieranie ugód zgodnych z prawem. Szczególnie dotyczy to ugody sądowej – nad jej poprawnością czuwa przecież sąd powszechny.”
JST mogą zawierać ugody, ale trzeba pamiętać, że ciąży na nich szereg dodatkowych obowiązków z tym związanych. Kontrahenci gminy czy powiatu powinni mieć również ten fakt na uwadze.
Poruszany w artykule temat jest ciągle aktualny i ważny, zwłaszcza gdy chodzi o formę zmiany wynagrodzenia wykonawców w kontraktach budowlanych.
Link do artykułu dostępnego w e-wydaniu DGP: https://edgp.gazetaprawna.pl/e-wydanie/59070,5-lipca-2023/76422,Samorzad-i-Administracja/864330,Ugody-sadowe:-kiedy-jednostka-samorzadu-terytorialnego-moze-je-zawierac-i-o-czym-powinna-pamietac-aby-nie-naruszyc-przepisow.html
Klikając „Akceptuję cookies”, zgadzasz się na przechowywanie plików cookie na swoim urządzeniu w celu usprawnienia nawigacji w witrynie, analizy korzystania z witryny i pomocy w naszych działaniach marketingowych.