Wyrokiem z 15.5.2024 r. NSA w sprawie o sygn. akt: II OSK 816/23 uwzględnił skargę kasacyjną wniesioną w imieniu Klienta Kancelarii – uczelni publicznej i uchylił wyrok WSA w Szczecinie, który został wydany z naruszeniem zasady reformationis in peius.
Orzeczenie Sądu I instancji uchylało co prawda kwestionowaną przez Uniwersytet decyzję organu II instancji, utrzymującą w mocy wydane pozwolenie na budowę, jednakże z nie z powodów wskazanych przez skarżącego. WSA uznał bowiem, że organy administracji publicznej niedostatecznie zbadały czy skarżącemu przysługuje przymiot strony w postępowaniu, która to okoliczność do czasu orzekania przez WSA nie była kwestionowana.
W wywiedzionej skardze kasacyjnej podniesiono zarzut naruszenia art. 134 § 2 Prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (zakaz orzekania na niekorzyść skarżącego), wskazując, że wyrok tylko formalnie jest korzystny dla strony skarżącej. Niezasadnie WSA wskazał na argumenty, które mogą pozbawić Uniwersytet brania udziału w sprawie. Nie w tym celu Uniwersytet składał skargę, pogarszając tym samym swoją sytuacją procesową.
W uzasadnieniu wyroku, NSA wskazał, że:
Sprawa dotyczy pozwolenia na budowę fermy drobiu, która może wpłynąć negatywnie na prowadzone przez uczelnię w sąsiedztwie planowanej inwestycji wieloletnie badania naukowe i monitoring środowiska przyrodniczego.
Sprawę w Kancelarii prowadzi adwokat Aneta Fornalik.
Klikając „Akceptuję cookies”, zgadzasz się na przechowywanie plików cookie na swoim urządzeniu w celu usprawnienia nawigacji w witrynie, analizy korzystania z witryny i pomocy w naszych działaniach marketingowych.